Úřad městyse Jedovnice
Havlíčkovo nám. 71
679 06 Jedovnice

JEDOVNICKÝ HOKEJ

Podle dostupných informací od dosud žijících jedovnických hráčů ledního hokeje se s tímto sportem začalo v sezóně 1942 – 1943, a to pod hlavičkou Sokola Jedovnice. Žlutohnědé klubové barvy nosili hráči oddílu pod názvem HSK Jedovnice.

            Začalo se hrávat na rybníku Olšovci, což s sebou přinášelo spoustu komplikací. Teplotní změny a odklízení sněhu na okraji hřiště často způsobovalo prolomení ledu a následné stěhování hřiště o kousek dál.

            Po delší době se podařilo vybudovat novou plochu na fotbalovém hřišti. Takže v létě se tu hrál fotbal, v zimě hokej. Kabiny nebyly, převlékalo se přímo u hřiště. O vybudování osvětlení se zasloužil především František Hrazdíra, tehdejší hráč. Hráli hokejisté: Vojtěch Hejč, František Hrazdíra, Hugo Kocman, Václav Kocman, Josef Nezval, který po celou dobu své hráčské aktivity zajišťoval přepravu na zápasy. Dále Jindřich Klíma, Josef Nejezchleb, Bohumil Nejezchleb, Alois Doležel, Richard Matuška, Rudolf Kuběna, Jiří Šubrt, Dušan Kupka, Lubomír Kupka, Miroslav Pokorný, Ladislav Piňos, Lubomír Paar, a postupně další hráči  - Jiří Hédl, Jiří Kučera, Václav Gottwald, František Kocman, Jaroslav Daněk, Felix Kuba a Josef Vymazal.

            Zpočátku si veškeré vybavení kupovali hráči sami. Členové hokejového mužstva i někteří příznivci se aktivně zapojili do občanských aktivit. Vydělané peníze z brigád, například při výstavbě měšťanské školy, byly věnovány na pořízení hokejové výstroje, vybavení a provoz hokejového oddílu. Hrávala se přátelská utkání, například s B týmem Zbrojovky Brno. Utkání přilákalo do hlediště spoustu diváků, kteří zhlédli vyrovnaný zápas, jenž skončil těsnou porážkou domácích 4 : 5. Okresní soutěž se hrávala se střídavými úspěchy. Nikdy jsme však  soutěž nevyhráli. Potom nastala doba útlumu, až se hokej v Jedovnicích přestal hrát úplně.

Informace jsem získal od pamětníků a zakládajících členů hokejového oddílu pana Jindřicha Klímy, Lubomíra Kupky a Aloise Doležela.

           V roce 1969 se hokejový oddíl znovu obnovil a fungoval pod názvem TJ Sokol Jedovnice – oddíl ledního hokeje. Zakladateli byli Ing. Ladislav kakáč, Miroslav lapka a Alois Kunc. Tehdejší předseda Sokola pan Drahoslav Kocman byl našim velkým příznivcem a pomocníkem. Po dvanáctileté odmlce si sami hráči a příznivci hokeje v Jedovnicích vybudovali hřiště na sokolském cvičišti. Rekonstrukce zahrnovala nové osvětlení, mantinely, opravu kabin a nové sociální zařízení. Se zakoupením výstroje pomohl tehdy také MNV Jedovnice, který zafinancoval i náklady na elektřinu a vodu.        

V této době hráli hráči: Ing. Ladislav Kakáč, Jiří Kotouček, Jaroslav Doležel, Jaroslav Daněk, Jindřich Daněk, Bohuslav Daněk, Josef Blažek, Ladislav Fiala, Ludvík Blatný, Jaroslav Janda, Miroslav Lapka, Jan Zukal, Ladislav Cihlář, Josef Grim, František Kocman,  Leoš Kocman, František Hrazdíra,    Josef Kunc, Oldřich Mazal, Ludvík Tioka, Rudolf Lakota, Zdeněk Hédl, Bedřich Jančík, Vladimír Šebela, Miroslav Zezula. Funkci vedoucího družstva vykonával Ing. Ladislav Kakáč a trenérem byl Alois Kunc.

            Největšího úspěchu dosáhlo družstvo v sezóně 1979 – 1980, kdy jsme zvítězili v okresním přeboru Blanenska a vyhráli následovně kvalifikaci s

přeborem okresu Znojmo a Vyškov a postoupili do krajského přeboru II. třídy. Zasloužili se o to hráči: Josef Pavlék, Jaroslav Skoták, Josef Kunc, Jan Zukal (kapitán), Miloslav Málek, Vlastimil Burian, Pavel Dvořák, Josef Vlach,  Miroslav Pernica, Rudolf Lakota, Ivo Kuběna, Ladislav Kuběna, Radomír Konečný, Leoš Konečný, Jaroslav Konečný, František Šebela, Josef Dvořáček. Vedoucím družstva byl Ing. Ladislav Kakáč, trenérem Miroslav Lapka.

           Během dalších let vznikla družstva žáků a dorostenců. K nejúspěšnějším sezónám dorostenců patří 1975 – 1976. V této sezóně se jim podařilo postoupit do krajského přeboru II. třídy. O tento úspěch se zasloužili hráči: Emil Starý, Jaroslav Daněk, Ladislav Kuběna, Ivo Kuběna, Roman Blatný, Miroslav Vlach, Josef Vlach, Miroslav Málek, Miroslav Pernica, Milan Nejezchleba, Karel Pernica, Jaroslav Šíbl, Miroslav Burda, Antonín Fajfr, Karel Krebs, Antonín Zouhar, Vlastimil Hédl, Ladislav Šebela, Jiří Dvořák, Radim Kocman, Milan Keprt, Miroslav Kopřiva, Jaroslav Zouhar, Miroslav Zezula, Josef Stupinský, Ivo Kakáč a Alois Kosík. Trenérem byl Miroslav Lapka. Jmenovaný kolektiv dorostenců byl velice sehraný a nezalekl se ani takových týmů, které měly daleko větší možnosti tréninku na zimních stadiónech (HC Rosice „B“ Zetor Brno, HC Nedvědice, HC Vyškov, Metra Blansko).

          Za vzpomínku stojí i jedovnický školní hokej, který trénoval Jaroslav Daněk. Tento oddíl dosáhl také velmi pěkných výsledků. Patřil mezi nejlepší na okrese a své první hokejové krůčky zde udělal reprezentant naší republiky František Ševčík z Vilémovic. Musíme vzpomenou i SPŠ Jedovnice. Tendejší student si vybudoval hokejové hřiště u průmyslové školy i s osvětlením a mantinely. Konal se tady dokonce hokejový turnaj středních škol „Jedovnická štika“, který je často tématem diskuse na srazech absolventů.        

           Mezi nejkrásnější vzpomínky starých pánů hokejového oddílu patří přátelská utkání s fotbalovým mistrem Československa sezóny 1978 – Zbrojovkou Brno. Utkání se hrála po několik sezón za velké účasti diváků a příznivců ledního hokeje a kopané v Jedovnicích. Kolektiv Zbrojovky přijel vždy kompletní v čele s trenérem Josefem Masopustem. Po roce 1990 hokejový oddíl TJ Sokol Jedovnice zanikl.

           Před devíti lety vznikl amatérský hokejový klub HC Olšovec, který sdružuje dvě mužstva, Chobůtci (červení) a Hošánci (bílí). Oddíl má dnes 35 hráčů a v hokejové sezóně sehraje přes třicet utkání na hokejovém stadionu v Blansku. Hlavním sponzorem HC Olšovec jsou paní Inge Chvátalová a pan Jaroslav Chatrný – majitelé restaurace Olšovec, kteří nám po každém zápase připraví bohaté občerstvení. Hokejový klub pořádá každý rok ples hokejistů, který má velký úspěch. Na zájezd do Chorvatska jsme přizvali i rodinné příslušníky také proto, abychom se navzájem lépe poznali.

            V roce 2002 vznikl v Jedovnicích další hokejový amatérský klub Barachovská Dynama. Také tento oddíl má dvě družstva, ve kterých proti sobě hraje 35 hráčů.

V sezóně odehrají přes třicet zápasů na zimním stadiónu v Boskovicích. Hlavním sponzorem je restaurace Barachov a manželé Iva a Libor Kocmanovi. Libor Kocman je i jedním z hráčů a po každém utkání připravuje pro hráče občerstvení. Vrcholem sezóny bývá vzájemné utkání obou týmů – HC Olšovec a Barachovská Dynama, které bývá sehráno o vánočních svátcích.

      Řádky o historii jedovnického hokeje při příležitosti stého výročí ledního hokeje v naší vlasti vznikly ze vzpomínek bývalých i současných hráčů a příznivců ledního hokeje v Jedovnicích.                                                                        

 Miroslav Lapka

Kalendář

Oznámení o zveřejnění dokumentů rozpočtového hospodaření městyse r. 2023
Záměr nájmu nebytových prostor v suterénu budovy č.p. 89, Chaloupky
Výpis z usnesení z 16. schůze rady městyse konané dne 5. 9. 2023
Veřejná vyhláška a pozvánka na veřejné projednání návrhu Aktualizace č. 3 Zásad a územního rozvoje JMK a projednání Vyhodnocení vlivů návrhu A3 ZÚR JMK na udržitelný rozvoj území
Seznam nemovitostí s takzvaně nedostatečně identifikovanými vlastníky

Portál krizového řízení HZS JmKPortál krizového řízení pro JMK

Chytré blondýnky radí | Portál krizového řízení HZS JmK