Úřad městyse Jedovnice
Havlíčkovo nám. 71
679 06 Jedovnice

Kauza čapí hnízdo aneb Pravda vyšla najevo!

Když vyšlo před pár dny nové číslo Jedovnického zpravodaje, dostali jsme vzápětí na redakční mail upozornění, že článek o jedovnických čápech obsahuje nepravdivé informace. Konkrétně že základem hnízda není kovová podložka instalovaná v roce 2006 ekologickou organizací Veronica, jak jsme uvedli, ale že ve skutečnosti je na komíně školky loukoťové kolo, které tam v březnu 2008 umístili jedovničtí občané Jan Fránek a Jiří Pospíšil.

Během tohoto týdne proběhla čilá korespondence mezi redakcí, Janem Fránkem a Michalem Daňkem, který nám pro zpravodaj poskytl zmíněný rozhovor o životě čápů. Nakonec se podařilo vše objasnit, a protože bychom si přáli, aby se v historickém povědomí našich spoluobčanů neuhnízdila nepravda, přinášíme SKUTEČNÝ PŘÍBĚH JEDOVNICKÉHO ČAPÍHO HNÍZDA, jak nám ho vypověděl jeden z tehdejších budovatelů. Najdete tam také vysvětlení, kde se vzala mylná zpráva o účasti ČSOP Veronica.

ČÁPI V JEDOVNICÍCH

Čápi se začali objevovat na komíně školky už od r. 2006.

V r. 2007 se snažili postavit si hnízdo, ale nepodařilo se. Stále posedávali na obou komínech školy, nosili klacky, ale se stavbou hnízda si nevěděli rady.

V tomto roce jsme se začali domlouvat s Jirkou Pospíšilem, jak jim s vytvořením hnízda pomoct. Oba jsme bydleli v té době na ulici Zahradní a viděli snahu čápů přímo z balkonů. Ten rok to ale už nebylo možné, abychom jim nenarušili prostředí, které si vybrali a neodradili je tím. Protože se nám líbila myšlenka, že by se v Jedovnicích čápi znovu „zabydleli“, rozhodli jsme se, že do příštího roku jim něco vybudujeme.

Našli jsme na internetu informace, jak vytvořit základ pro čapí hnízdo. Pro rady jsme kontaktovali ještě brněnskou Základní organizaci Českého svazu ochránců přírody Veronica.

Tento nápad nám pomohl realizovat také Lukáš Kunc, který nás spojil s panem Dohnalem (z prodejny zeleniny) a domluvil s ním, že na výrobu základu hnízda poskytne loukoťové kolo.

S paní ředitelkou mateřské školky jsme se domluvili na vstup na komín přes půdu mateřské školky.

V té době jsem byl předsedou komise životního prostředí a akce byla domluvena také s panem Králem, tehdejším referentem životního prostředí, a tehdejší tajemnicí úřadu paní Gabrielovou.

Na jaře 2008 nás čekala samotná výroba hnízda. Materiál na hnízdo jsme posbírali za ulicí Legionářskou směrem na cvičák. Vše nám nahrálo do karet, protože bylo před Velikonocemi, někdo prořezával vrby u potůčku a našli jsme tam spoustu nepoužitého proutí. Navíc nějaký stroj tam udělal skrývku a vyhrnul drny kolem cesty, které se nám náramně hodily.

A pak se mohlo uskutečnit samotné usazení hnízda.

10. 3. 2008 jsme instalovali hnízdo na komín školky. Táhli jsme kolo lanem nejdříve na střechu prodejny zeleniny a pak na komín, kde jsme je přivrtali. Kolo jsme podle rad ČSOP Veronica propletli vrbovým proutím a pak jsme jej vystlali drny. Na závěr jsme je ještě překryli větvemi, které si čápi předešlý rok sami donesli. Okolí komína jsme uklidili.

A pak už jsme jen doufali, že čápi opět přiletí a na hnízdě se usadí. To se naštěstí stalo a od té doby se můžeme těšit z jejich přítomnosti.

Jan Fránek

 

A ještě na vysvětlenou, kde se vzala ta nesprávná informace:

Na pana Michala Daňka jsem dostala v dubnu doporučení jako na velkého příznivce čápů, který o nich hodně ví. Domluvili jsme se na rozhovoru, já mu poslala nějaké otázky, on mi na ně odpověděl a pak jsme si ještě průběžně psali. K hnízdu mi tehdy napsal tohle:

„Na komínu MŠ byla v roce 2006 umístěna kovová podložka. Instalaci provedla ČSOP (Česká společnost ochránců přírody) Veronica Brno za pomocí hasičů. Od roku 2008 čápi na komínu pravidelně hnízdí. Za dobu mého pozorování jde už o druhý pár který na MŠ úspěšně vyvádí čápata.“

Brala jsem informace od pana Michala Daňka za relevantní, ostatně také na stránkách České ornitologické společnosti www.birdlife.cz bylo o Jedovnicích uvedeno, že „Hnízdní podložka je kovové konstrukce (obdélníkového půdorysu), umístěná na nefunkčním komíně MŠ Jedovnice.“

Pravděpodobně to tedy celé vzniklo tak, že se tenkrát budovatelé s ČSOP Veronica jenom radili, ale do všeobecného povědomí se uložila falešná vzpomínka, že tato organizace hnízdo také založila. Zde máme názornou ukázku, jak je lidská paměť nespolehlivá a že i poměrně nedávné události si můžou různí lidé „pamatovat“ různě. Naštěstí se povedlo dohledat maily z roku 2007 a 2008, které dokládají, jak vše proběhlo. Jsem velmi ráda, že se nám společně podařilo vyjasnit, jak to bylo doopravdy, a že dnes můžeme informace opravit.

Soňa Plchová, redakce Jedovnického zpravodaje

PS: Také v oficiální databázi čapích hnízd jsou nyní již u Jedovnic správné údaje:

- Umělá hnízdní podložka pro čápy bílé. - Podložka byla vybudována v roce 2008. - Hnízdní podložku nainstalovali místní dobrovolníci Jan Fránek a Jiří Pospíšil. Jako hnízdní podložka použito loukoťové kolo, vrbové proutí a travní drny (https://www.birdlife.cz/capi/capi-detail-hnizda/?id=888)

 

Popisky fotek:

1) Fotka z 28. 4. 2008 – asi první čápi na novém hnízdě. Dostali jména Jeníček a Mařenka. Je to jediná fotka z prvního hnízdění, kterou se zatím podařilo najít. Nemáte někdo lepší?

2) Fotka, respektive výstřižek obrazovky z webkamery ze 17. 4. 2023 – čapí hnízdo je obydleno už 15 let! Toto je druhý čapí pár v této novodobé historii: Václav a Matylda.

3) 8. 6. 2023 – Václav, Matylda a čtyři letošní čápátka.

4) 9. 6. 2023 – čápátka s jedním z rodičů – asi je to táta Václav, protože není vidět, že by měl kroužek

Kalendář

Oznámení o zveřejnění dokumentů rozpočtového hospodaření městyse r. 2023
Záměr nájmu nebytových prostor v suterénu budovy č.p. 89, Chaloupky
Výpis z usnesení z 16. schůze rady městyse konané dne 5. 9. 2023
Veřejná vyhláška a pozvánka na veřejné projednání návrhu Aktualizace č. 3 Zásad a územního rozvoje JMK a projednání Vyhodnocení vlivů návrhu A3 ZÚR JMK na udržitelný rozvoj území
Seznam nemovitostí s takzvaně nedostatečně identifikovanými vlastníky

Portál krizového řízení HZS JmKPortál krizového řízení pro JMK

Chytré blondýnky radí | Portál krizového řízení HZS JmK